Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,
konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,
konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
Skansen Rzeki Pilicy wzbogacił się o nowy eksponat. To kosiarka wodna Jola, którą przekazało do tomaszowskiej placówki Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Uroczyste przekazanie nowego eksponatu do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się w sobotę, 12 października 2024 r. W trakcie wydarzenia przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przekazali na ręce Beaty Stańczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim dokumenty obiektu.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, Tomasz Niewadzi zaprezentował krótką historię eksponatu oraz omówił jego zastosowanie.
Kosiarki wodne są specjalistycznym sprzętem wykorzystywanym do koszenia roślinności wodnej, takiej jak trzciny, sitowie, rzęsa wodna czy inne rośliny wodne, które mogą zarastać zbiorniki wodne, rzeki, kanały lub jeziora. Tego typu maszyny często są używane przez Zarządy Gospodarki Wodnej.
- Kosiarka ESOX 3 pracowała wiele lat na terenie RZGW w Warszawie, gdzie pomagała nam dbać o odpowiedni stan cieków i zbiorników wodnych. Swoją pracę zakończyła około trzy lata temu. Cieszę się, że od dziś będzie pełniła funkcję edukacyjną w Skansenie Rzeki Pilicy. – powiedział Artur Rychlewski Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Motorowa kosiarka ESOX 3 została wyprodukowana w latach 70. XX w. w Czechosłowacji. Składa się z łodzi wyposażonej w koła łopatkowe oraz stery z kierownicą i mechanizmem linkowym. Kosiarka posiada dwusuwowy silnik chłodzący powietrzem. Jest to silnik jednocylindrowy, benzynowy typu BD-1-S 72A-RNO o pojemności 315,5 cm3 i mocy 5,3 KM. Silnik posiada dwie funkcje: napęd łodzi i napęd mechanizmu tnącego.
Następnie zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić skansen z przewodnikiem, Zbigniewem Cichawą.
Nowy eksponat – kosiarka wodna ESOX 3 – jest już dostępny do oglądania w godzinach otwarcia placówki.
Projekt pn. "TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim" wsparty przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, finansowany w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021