Warto odwiedzić Rezerwat Niebieskie Źródła! Oto 4 ważne powody | Kocham Tomaszów! - oficjalny serwis turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego i okolic

Obraz
dofinansowania

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,

konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Poznaj atrakcje miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki

Warto odwiedzić Rezerwat Niebieskie Źródła! Oto 4 ważne powody

Rezerwat Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim
06.06.2024

Rezerwat Niebieskie Źródła to prawdziwa tomaszowska perełka. To jedno z absolutnie nietuzinkowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Sercem rezerwatu są źródła krasowe zwane wywierzyskami, to jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Temperatura wody w miejscach wypływu wynosi około 9 °C, woda w tym miejscu nigdy nie zamarza. Rocznie miejsce to odwiedzają tysiące turystów, przyciąga ich bogata przyroda, ciekawa historia, cisza i spokój. Poznajcie 4 ważne powody, dla których warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce!

Rezerwat Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

1. Przyroda Niebieskich Źródeł

Na terenie Rezerwatu Niebieskie Źródła występuje prawie 400 gatunków roślin, około 75% z nich to gatunki pospolite. Do rzadko spotykanych w tej części kraju gatunków należą: wierzba czarniawa, rzeżucha niecierpkowa, turówka wonna, grzybienie białe oraz paprocie – nasięźrzał pospolity i nerecznica grzebieniasta. Roślinność wodna jest za to uboga, co związane jest głównie z warunkami termicznymi wywierzysk. Oprócz tego w rezerwacie rosną: ziarnopłon wiosenny, bluszczyk kurdybanek, podagrycznik pospolity i czeremcha zwyczajna.

Rezerwat jest ostoją około 75 gatunków ptaków. Liczne są czernice, kaczki krzyżówki i łabędzie nieme, spotyka się tu także gatunki rzadkie, takie jak remiz, zimorodek, ohar, gil, krętogłów i strzyżyk zwyczajny. Wiele gatunków ptaków tu zimuje, gdyż woda w zbiorniku nie zamarza. Ryby reprezentowane są przez okonie, szczupaki i płocie, płazy m.in. przez traszkę grzebieniastą, żabę trawną i ropuchę szarą. Z bezkręgowców w rezerwacie żyją m.in.: pijawka kacza, szczeżuja wielka, żagnica sina, bagiennik żółtorogi i nartniki.

2. Historia

„Coraz się więcej wgłębiasz w gaj uroczy, idąc ścieżkami nadpilicznych zboczy. Aż wreszcie stajesz i patrzysz przed siebie, olśnione blaskiem słonecznych promieni, wielkie się źródło seledynem mieni. I pytasz serca - czym ja jest już w niebie?” Tak o Niebieskich Źródłach pisał tomaszowianin Zygmunt Różycki na łamach tygodnika „Bluszcz” w 1901 roku.

Oczywiście źródła, nazywane niegdyś Modrym Stokiem, Modrymi Wodami, Źródłem Niebieskim, Błękitną Wodą, Kolorowymi Źródłami i Błękitnymi Źródłami, istniały i zachwycały już wcześniej. Z ich początkiem wiąże się legenda podana przez Jana Piotra Dekowskiego. Według niej źródła powstały w XVII wieku podczas potopu szwedzkiego. Wówczas to nasi wrogowie odwiedzili lasy nad Pilicą, gdzie zastała ich ulewa. Wraz z końmi schronili się w kaplicy, gdzie nie bacząc na żadne świętości, prowadzili sprośne rozmowy. Za karę kaplica wraz z całą zawartością wpadła w otchłań Ziemi, a na jej miejscu pojawiło się jezioro, o niebieskiej niczym niebo, wodzie.

W połowie XVIII wieku u ujścia źródeł stał młyn, a później karczma, od nazwiska młynarza nazwana Utratą. Urok „Modrych Wód” przyciągał nie tylko tomaszowian i mieszkańców okolic, ale też ważne osobistości. W 1901 odwiedził je na przykład car Mikołaj II. Oglądał je m.in. w towarzystwie hrabiego Juliusza Ostrowskiego, który miał odważne, lecz niespełnione marzenie - uczynić ze źródeł zakład wodoleczniczy. W 1961 roku Niebieskie Źródła stały się rezerwatem przyrody i do dzisiaj są pod ochroną. 

Rezerwat Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

3. Cisza

Rezerwat Niebieskie Źródła to prawdziwa oaza ciszy i spokoju, choć położona przecież w granicach administracyjnych miasta Tomaszów Mazowiecki. Za ciszę, spokój i śpiew ptaków kochają je tomaszowianie, którzy licznie odwiedzają to miejsce w wolne popołudnia i wieczory. Choć na około toczy się miejskie życie, na źródłach z pewnością oderwiemy się od codzienności, wyciszymy i odpoczniemy. Niezależnie od pory roku źródła mają swój urok i zachwycają nas swoją urodą.

Ciekawostką tego miejsca jest wyjątkowa barwa wody Niebieskich Źródeł. Jest ona wynikiem zjawiska o charakterze optycznym. Czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, przepuszcza zaś odbite od białego, piaszczystego dna fale niebieskie i zielone, które obserwujemy. Odcień Niebieskich Źródeł jest w związku z tym zależny od pory dnia oraz pogody. Warto więc odwiedzać to miejsce w różnych porach. 

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

4. Okolica

Rezerwat Niebieskie Źródła to również doskonałe miejsce, by rozpocząć poznawanie Tomaszowa Mazowieckiego i okolic. Stąd warto spacerem powędrować wzdłuż Pilicy w stronę tzw. Małych Grot,  znajdziemy je na wysokim zboczu schowanym za drzewami przy niewielkiej plaży nad Pilicą. Ścieżka wzdłuż rzeki idealnie nadaje się na spacery, na nordic walking, a także na wycieczki rowerowe. Oprócz Małych Grot znajdziemy tu też unikatowe i widowiskowe wyrobiska kopali Biała Góra. 

Przyjeżdżając do rezerwatu warto też odwiedzić leżący po drugiej stronie ulicy Modrzewskiego Skansen Rzeki Pilicy, czyli muzeum na wolnym powietrzu poświęcone właśnie rzece Pilicy. Najbardziej rozbudowana jest ekspozycja zatytułowana „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”, a najważniejszym jej elementem jest drewniany młyn wodny. Ale znajdziemy tutaj również wiele innych wystaw i eksponatów związanych m.in. ze znaczeniem rzeki Pilicy w okresie II wojny światowej, pobliską Spałą czy historią samego Tomaszowa. 

Odwiedzając Tomaszów nie można zapomnieć o Podziemnej Trasie Turystycznej Groty Nagórzyckie, która od lat przyciąga tysiące turystów z całej Polski. Do zwiedzenia jest trasa o długości około 160 m, która powstała w miejscu sztucznych wyrobisk, będących pozostałością dawnej kopalni piasku. 

A jeśli nadal dysponujemy wolnym czasem, warto odwiedzić centrum Tomaszowa Mazowieckiego lub wyskoczyć nad Zalew Sulejowski. Szukacie pomysłów na jednodniowe lub weekendowe wycieczki? Poniżej mamy kilka propozycji!

 

Zachęcamy do odwiedzenia Niebieskich Źródeł i życzymy miłych wrażeń!

Pozdrawiamy

Zespół Kocham Tomaszów

Fot. Dariusz Kwapisiewicz

Obraz
dofinansowania

Projekt pn. "TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim" wsparty przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, finansowany w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
 

www.eeagrants.pl

Obraz
logo