Tomaszów i okolice na rowerze. Oto 4 propozycje na wyprawy rowerowe | Kocham Tomaszów! - oficjalny serwis turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego i okolic

Obraz
dofinansowania

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,

konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Poznaj atrakcje miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów i okolice na rowerze. Oto 4 propozycje na wyprawy rowerowe

24.07.2024

Z roku na rok w naszym regionie przybywa nowych ścieżek rowerowych, dzięki którym bezpiecznie można zwiedzać Tomaszów i okolice na jednośladach. Dziś podsuwamy 4 pomysły na ciekawe wycieczki rowerowe, które swój początek mają w Tomaszowie Mazowieckim. Wybraliśmy trasy zarówno dla wytrawnych cyklistów, jak i początkujących. Zachęcamy do wyboru tej formy rekreacji, która zdecydowanie poprawi naszą formę, a jednocześnie pozwoli podziwiać uroki przyrody oraz poznawać historię regionu. 

 

Zwiedź Tomaszów na dwóch kółkach

Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi cyklistami i szukamy krótkich tras dostosowanych do możliwości dzieci, wystarczy nam wycieczka w granicach Tomaszowa Mazowieckiego. Na naszej drodze możemy zaplanować Groty Nagórzyckie, spod których ulicą Działkową dojedziemy na Brzustówkę i Niebieskie Źródła. Z Niebieskich Źródeł już tylko kilka kilometrów dzieli nas od Małych Grot, do których dojedziemy leśną drogą wzdłuż Pilicy. Znajdziemy tam również uroczą plażę na niewielkim wzniesieniu, z której możemy podziwiać Pilicę. Wracając na Brzustówkę warto odwiedzić Skansen Rzeki Pilicy, a następnie przejechać mostem na drugą stronę rzeki i odwiedzić Przystań. Naszą wyprawę możemy zakończyć przejeżdżając do centrum Tomaszowa do Parku Bulwary, który również możemy objechać rowerem. 

Wyprawa wokół Zalewu Sulejowskiego

Zalew Sulejowski to jeden z ulubionych kierunków dla rowerzystów. W zależności od naszej formy możemy zaplanować krótką wyprawę nad jedną z plaż nad zalewem (Smardzewice, Borki, Tresta czy Karolinów) bądź zaplanować objechanie zalewu wokół. Co ważne, od tego sezonu nad Zalew z Tomaszowa dojedziemy nowo wybudowanymi odcinkami ścieżek rowerowych zarówno jeśli wybierzemy trasę przez Białą Górę, jak i przez Nagórzce. Jeśli szukamy całodniowej wyprawy, do idealna będzie ścieżka rowerowa im. Zygmunta Goliata, to łącznie około 60 km pętli wokół zbiornika, w większości trasa prowadzi lasem, poza linią brzegową zalewu. Jeśli wyprawę zaczniemy w Tomaszowie, możemy się kierować się przez Smardzewice do Karolinowa, potem przez Zarzęcin i Cypel na Piaskach do Opactwa Cystersów w Podklasztorzu, następnie przejeżdżamy na drugą stronę zbiornika, mijamy Barkowice, Barkowice Mokre, Lubiaszów, Bronisławów i przez Swolszewice i Borki wracamy do Tomaszowa. 

Odwiedź sąsiednie miasto Ujazd

Ujazd to dość nieoczywisty kierunek, ale warto go wziąć pod uwagę planując rowerowe wyprawy, tym bardziej, że możemy je połączyć z wypoczynkiem nad wodą... Warto wiedzieć, że bezpiecznie ścieżką rowerową dojedziemy wzdłuż drogi wojewódzkiej 713 do samego Ujazdu. Tam możemy zwiedzić Pałacyk Ostrowskich z otaczającym go wspaniałym parkiem, a także samo centrum miasteczka, które niedawno odzyskało prawa miejskie. Stąd już tylko kilka kilometrów dzieli nad od Niewiadowa, w którym warto odwiedzić wyremontowany niedawno i cieszący się dużym zainteresowaniem niewiadowski basen. Wracając do Tomaszowa możemy wybrać rzadziej używane trasy, ale bardzo malownicze przez Skrzynki i Cekanów. 

Kierunek na Spałę i Inowłódz

Kolejnym uwielbianym kierunkiem przez rowerzystów jest Spała i Inowłódz. Dzięki prowadzonym przez lata inwestycjom, wyprawę tę możemy w pełni zaplanować bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi, zaczynając od Skansenu Rzeki Pilicy, przez całe miasto, kierując się na Spałę ulicą Spalską. W Spale możemy wypocząć nad stawem lub zjechać nad Pilicę, gdzie również niedawno została zrewitalizowana przystań. Ze Spały ścieżka zaprowadzi nas pod sam Zamek Kazimierzowski w Inowłodzu. W jedną stronę to około 20 kilometrów, wracając możemy lekko zmodyfikować trasę wyjeżdżając z Inowłodza przez Brzustów, następnie Sługocice dojeżdżając do Białobrzegów. Możemy też ze Spały wybrać malowniczą trasę w kierunku Ciebłowic.  Ta wyprawa na pewno dostarczy nam wielu wrażeń przyrodniczych, umożliwi wypoczynek nad Pilicą i poznanie historii regionu. 

Zachęcamy do poznawania regionu z perspektywy dwóch kółek!

Pozdrawiamy

Zespół Kocham Tomaszów

Fot. Dariusz Kwapisiewicz, Pixabay

Obraz
dofinansowania

Projekt pn. "TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim" wsparty przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, finansowany w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
 

www.eeagrants.pl

Obraz
logo