Rezerwat "Niebieskie Źródła" | Kocham Tomaszów! - oficjalny serwis turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego i okolic

Obraz
dofinansowania

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,

konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Poznaj atrakcje miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki

Rezerwat "Niebieskie Źródła"

Dla rodzin
Rezerwat "Niebieskie Źródła" w wiosennej scenerii
Kategorie atrakcji
Baza sportowo-rekreacyjna
Adres
ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (naprzeciwko Skansenu Rzeki Pilicy), Tomaszów Mazowiecki

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła leży w granicach administracyjnych Tomaszowa Mazowieckiego, na prawym brzegu rzeki Pilicy, w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat został utworzony dla ochrony malowniczych źródeł krasowych i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków. Powierzchnia rezerwatu wynosi ok. 29 ha, ale jego sercem są wywierzyska silnie pulsujące na dnie basenów źródłowych. Ciekawostką tego miejsca jest wyjątkowa barwa wody Niebieskich Źródeł. Jest ona wynikiem zjawiska o charakterze optycznym. Czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, przepuszcza zaś odbite od białego, piaszczystego dna fale niebieskie i zielone, które obserwujemy. Odcień Niebieskich Źródeł jest w związku z tym zależny od pory dnia oraz pogody. Przez teren rezerwatu została poprowadzona przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Umożliwia ona poznanie najważniejszych walorów i składników przyrody Niebieskich Źródeł. Biegnie groblą spacerową od głównej bramy rezerwatu przy moście na Pilicy aż do głównego basenu wywierzyskowego. Wzdłuż jej trasy znajduje się 5 przystanków.

Ważne informacje:

  • Wejście do Rezerwatu przyrody Niebieskie Źródła znajduje się przy ul. Modrzewskiego, za mostem na rzece Pilicy, naprzeciwko Skansenu Rzeki Pilicy.
  • Parking wspólny ze Skansenem Rzeki Pilicy.
  • Niebieskie Źródła czynne są całodobowo, codziennie, przez cały rok.
  • Wstęp jest bezpłatny.
  • Rezerwat jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Obraz
dofinansowania

Projekt pn. "TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim" wsparty przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, finansowany w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
 

www.eeagrants.pl

Obraz
logo