TOP 5 miejsc na wiosenny spacer w Tomaszowie i okolicy | Kocham Tomaszów! - oficjalny serwis turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego i okolic

Obraz
dofinansowania

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,

konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Poznaj atrakcje miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki

TOP 5 miejsc na wiosenny spacer w Tomaszowie i okolicy

zdjęcie przedstawia Park Bulwary wiosenną porą roku
11.03.2024

W tym roku wiosna przyszła wyjątkowo wcześnie. Coraz dłuższe i ciepłe dni, świergot ptaków, rośliny puszczające pączki sprzyjają długim spacerom i zachęcają do aktywności fizycznej. Aby nacieszyć się urokami przyrody, widokami i słońcem, aby poprawić swoją kondycję, wcale nie musimy daleko jechać. Rozejrzyjmy się wokół, a na pewno znajdziemy miejsce na wiosenny spacer. Pieszo, z kijkami czy na rowerze - warto ruszyć się z domu i odkryć nasze miasto na nowo. Podpowiadamy pięć najciekawszych miejsc w Tomaszowie i najbliższej okolicy, które warto wziąć pod uwagę, planując wiosenne spacery!

Na zdjęciu Rezerwat Niebieskie Źródła wiosenną porą

1. Niebieskie Źródła piękne w każdej odsłonie

Rezerwat Niebieskie Źródła to niewątpliwa wizytówka Tomaszowa Mazowieckiego. Unikatowe wywierzyska krasowe, jedne z najciekawszych tego typu zjawisk w Europie, są bardzo częstym celem wycieczek turystów z regionu i Polski. W  ostatnich miesiącach rezerwat przeszedł rewitalizację, przebudowano alejki, wejścia do rezerwatu, ustawiono nowe ławeczki, oświetlenie i kosze na śmieci. Rezerwat jest znaczniej bardziej przyjazny dla turystów i mieszkańców, także dla osób niepełnosprawnych i rodzin z wózkami. Jeśli już odwiedzimy Niebieskie Źródła koniecznie zatrzymajmy się w Skansenie Rzeki Pilicy na wyjątkowej "plenerowej lekcji historii" o Pilicy, Tomaszowie i najbliższej okolicy.  

Ale na rezerwacie i skansenie wcale naszego spaceru nie musimy kończyć. Uliczkami przez Utratę dotrzemy do lasu, a tam droga wzdłuż Pilicy doprowadzi nas do Małych Grot i uroczej piaszczystej plaży nad Pilicą. W zakolach rzeki spotkamy wędkarzy, biwakowiczów, a na trasach wielu wielbicieli spacerów i przyrody. Małe Groty to podobnie jak Groty Nagórzyckie pozostałości dawnej kopalni śnieżnobiałego piasku. Dodatkowo złoże przylega do wysokiego zbocza, stromo wznoszącego się nad nadpilicką łąką. To miejsce potrafi zaczarować!

Na zdjęciu Groty Nagórzyckie nocną porą

2. Groty Nagórzyckie nie tylko od środka

Jedną z tomaszowskich atrakcji turystycznych są niewątpliwie Groty Nagórzyckie, które każdego roku przyciągają tysiące turystów z całej Polski. Groty są pozostałością po podziemnej kopalni kwarcu wydobywanego w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Tutejsze skały piaskowcowe liczą prawie 100 milionów lat i pochodzą z epoki kredowej. Oczywiście warto zobaczyć jej wnętrza, ale już samo położenie grot jest bardzo atrakcyjne dla spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów. 

Do samych grot dostaniemy się ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż ulicy Jana Pawła II. Po drodze możemy zboczyć do lasów po lewej lub prawej strony, które oferują wiele ścieżek idealnych na wiosenne spacery. Na wysokości grot możemy skręcić w ulicę Działkową i przejść nią przez Józefów aż do samej Brzustówki, gdzie zwidzimy Skansen Rzeki Pilicy oraz Rezerwat Niebieskie Źródła

Od grot możemy ruszyć również ulicą Kotlinową przez łąki nad samą Pilicę, a wzdłuż rzeki także w okolice tamy na Zalewie Sulejowskim. Na tym odcinku Pilicy warto zwrócić uwagę choćby na elektrownię wodną, która powstała na spiętrzeniu Pilicy. 

na zdjęciu molo nad zalewem sulejowskim w lotu ptaka

3. Oblegany Zalew Sulejowski

Zrewitalizowana plaża w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim to obecnie jedno z najpopularniejszych miejsc do spacerów w naszym regionie. W ubiegłym roku zakończyła się długo wyczekiwana rewitalizacja tych terenów przeprowadzona wspólnie przez gminę Tomaszów Mazowiecki i Wody Polskie. Zainteresowanie tym miejscem jest ogromne. Do dyspozycji mamy nie tylko odnowioną plażę oraz promenadę wzdłuż brzegu, ale również plac zabaw, siłownię, boisko, letnią scenę, a latem uruchomiony zostanie wodny plac zabaw. Oczywiście koniecznie musimy zobaczyć molo z nowymi ławeczkami i tarasami widokowymi. Zwłaszcza wieczorem oświetlony obiekt prezentuję się imponująco. 

Ale będąc w okolicy tamy w Smardzewicach, warto zejść ulicami Źródlaną i Łąkową w dół miejscowości, tam przede wszystkim znajdziemy znacznie więcej miejsc parkingowych, ale ulica doprowadzi nas do boiska na tzw. ogrodach smardzewickich, a następnie do zrewitalizowanej kilka lat temu przystani nad Pilicą. Można tu przede wszystkim bezpiecznie zwodować kajaki. Do dyspozycji mieszkańców i turystów są altany, ławki, stoliki, miejsce na ognisko i grille, gdzie w gronie najbliższych będzie można miło spędzić czas. Zbudowano ścieżki spacerowe oraz miejsca widokowe pozwalające bezpiecznie podziwiać walory przyrodniczo – krajobrazowe rzeki Pilicy. Dla najmłodszych urządzono plac zabaw, wokół którego znajdują się ławki dla rodziców i opiekunów.

zdjęcie przedstawia Park Bulwary podczas zachodu słońca

4. Park Bulwary - oaza zieleni w centrum miasta

Bulwary nad Wolbórką kilka lat temu przeszły rewitalizację i od tej pory są jednym z ulubionych miejsc odpoczynku i rekreacji tomaszowian. Można tu wypoczywać, spacerować, jeździć na rowerze, rolkach, na dzieciaki czeka plac zabaw, a na młodzież i dorosłych siłownie zewnętrzne czy stoliki do gry w ping-ponga. Z parku blisko jest na pl. Kościuszki czy też do Galerii Tomaszów, dzięki czemu Bulwary doskonale wpisały się w miejski klimat.  

Z wielką niecierpliwością czekamy na zakończenie prac w pobliskim Parku Solidarność, który jest naturalną kontynuacją zielonych terenów w centrum miasta. Park przechodzi metamorfozę, trwają prace związane m.in. z przebudową ścieżek, pielęgnacją drzewostanu, budową nowej muszli koncertowej i odnowieniem parkowej fontanny. Niestety w tym sezonie wakacyjnym Park Solidarności będzie niedostępny dla mieszkańców. 

zdjęcie przedstawia punkt widokowy przy kopalni Biała Góra

5. Biała Góra jak z obrazka

Jednym z polecanych przez turystów i mieszkańców miejsc do odwiedzenia są tereny otaczające kopalnię Biała Góra, leżącą pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Smardzewicami. Warto zatrzymać się tam w drodze z Niebieskich Źródeł nad Zalew Sulejowski, tym bardziej, że od niedawna zwiedzającym udostępniony został zupełnie nowy punkt widokowy nad wyrobiskiem u zbiegu ulic Głównej i Łozińskiego w Smardzewicach. Dzięki niej turyści mogą już bezpiecznie i wygodnie podziwiać panoramę wyrobisk Tomaszowskiej Kopalni Surowców Mineralnych „Biała Góra”, co ważne, od ubiegłego sezonu do Smardzewic z Tomaszowa bezpiecznie dojedziemy rowerem nowo wybudowaną ścieżką rowerową. Od niej możemy wejść w głąb lasu i podziwiać również inne wyrobiska kopalni, ważne, byśmy zwracali uwagę na znaki i ogrodzenia, które wyznaczają teren kopalni. 

Z kopalni możemy dotrzeć na tzw. drogę do żubrów. To leśna droga prowadząca do Ośrodka Hodowli Żubrów, którego historia sięga czasów prezydenta Ignacego Mościckiego. Niestety ośrodek z powodu choroby zwierząt jest obecnie zamknięty i nie spotkamy tutaj żubra, ale sama ścieżka z pewnością spodoba się wielbicielom przyrody. Niewykluczone, że żubry jeszcze w to miejsce wrócą. 

Wjeżdżając do Smardzewic warto jeszcze zobaczyć Sanktuarium św. Anny z uroczym parkiem, a idąc dalej ulicą Wesołą dotrzemy do lasu, gdzie naszym oczom ukaże się kolejne zrekultywowane wyrobisko kopalni Biała Góra. Te okolice na pewno dostarczą nam wiele wrażeń!

Życzymy szerokiej drogi!

Zespół Kocham Tomaszów

Obraz
dofinansowania

Projekt pn. "TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim" wsparty przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, finansowany w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
 

www.eeagrants.pl

Obraz
logo