Pałac Ostrowskich - Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego | Kocham Tomaszów! - oficjalny serwis turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego i okolic

Obraz
dofinansowania

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,

konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Poznaj atrakcje miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki

Pałac Ostrowskich - Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego

Dla rodzin
Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego
Kategorie atrakcji
Najciekawsze zabytki
Adres
ul. POW 11/15, Tomaszów Mazowiecki
Więcej informacji

Pałac Ostrowskich zbudowany został w 1812 roku przez hrabiego Antoniego Ostrowskiego według projektu Lessla w stylu klasycystycznym o charakterze romantycznym, z przeznaczeniem na letnią rezydencję. Początkowo był to budynek parterowy z trzypiętrową wieżą, a w 1817 r. do pałacu została dobudowana oranżeria. Całość zakończono w początku lat trzydziestych XIX w. Po upadku powstania listopadowego, w którym Ostrowski aktywnie uczestniczył, pałac wraz z majątkiem został rodzinie odebrany. Odkupił go dopiero w 1856 r. syn Antoniego, Stanisław. Rezydencja pozostała własnością rodziny do wybuchu II wojny światowej. Od 1950 r. pałac pełni funkcję muzeum. W placówce, która nosi imię założyciela miasta, znajduje się ekspozycja składająca się z kilku działów: historycznego, etnograficznego, archeologicznego, przyrodniczego, numizmatycznego, oświatowego i sztuki.
Jednym z najciekawszych elementów ekspozycji jest odtworzony gabinet Antoniego Ostrowskiego  z portretem jego ojca – Tomasza, kopią aktu nadania osadzie praw miejskich w 1830 r. i z szeregiem książek z bogatego księgozbioru rodzinnego. Bardzo cennym eksponatem jest również niemiecki transporter opancerzony, o nadanej mu przez załogę nazwie Rosi (obecnie jest w remoncie i  jest niedostępna dla zwiedzających). Wóz ten został w 1996 r. wydobyty z dna Pilicy, gdzie zachował się w doskonałym stanie, został więc gruntownie wyremontowany i uruchomiony.
Warto także odwiedzić muzealną wieżę, na którą prowadzą piękne, kręte schody. Widok z góry wynagradza trud „wspinaczki”.

Ważne informacje:

  • Muzeum można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem.
  • Parking przy obiekcie.
  • Obiekt częściowo dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Godziny otwarcia: wtorek - niedziela 10.00 - 15:45

Ceny biletów: 

  • normalny – 10 zł
  • ulgowy – 5 zł
  • z Kartą Dużej Rodziny – 3 zł
  • dzieci do lat 7 - (zwiedzanie indywidualne) – bezpłatnie
  • wtorek - wstęp bezpłatny.
Obraz
dofinansowania

Projekt pn. "TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim" wsparty przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, finansowany w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
 

www.eeagrants.pl

Obraz
logo