Tomaszów w pigułce, czyli rodzinna wycieczka jednodniowa | Kocham Tomaszów! - oficjalny serwis turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego i okolic

Obraz
dofinansowania

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,

konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Poznaj atrakcje miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów w pigułce, czyli rodzinna wycieczka jednodniowa

Dla dzieci
Dla rodzin
Rodziny z dziećmi
Seniorzy
Skrócony opis wycieczki

Wpadnij na dzień do Tomaszowa Mazowieckiego i zabierz ze sobą rodzinę! Historia, przyroda, aktywny wypoczynek i relaks na złotej plaży podczas zachodu słońca? To wszystko możliwe w jeden dzień w Tomaszowie Mazowieckim i gminie Tomaszów Mazowiecki, gdzie czekają na Ciebie m.in. Skansen Rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskie Źródła, Arena Lodowa oraz Zalew Sulejowski. Ten dzień będzie na pewno wyjątkowy i pełen wrażeń!

1. Dla kogo i jak długo?

test

Całkowity czas wycieczki to około 12 godzin. Ta propozycja obejmuje zarówno zwiedzanie historycznych miejsc, aktywności sportowe, ale także relaks. Tomaszów Mazowiecki i gmina Tomaszów Mazowiecki oferuje wiele atrakcji, które mogą  sprawić, że ten dzień będzie niezapomniany dla całej rodziny.  

2. Atrakcje

Muzeum im. Antoniego Ostrowskiego widok od frontu

9:00 Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, ul. POW

Pierwszym przystankiem wycieczki jest Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, które znajduje się w centrum Tomaszowa Mazowieckiego. To świetne miejsce, by dowiedzieć się więcej o historii Tomaszowa Mazowieckiego. W muzeum znajdziemy m.in. stałe wystawy o tematyce przyrodniczej, etnograficznej i archeologicznej, przygotowane także z myślą o dzieciach. Będąc w okolicach Muzeum warto też zobaczyć Miejski Ratusz z 1927 roku oraz Skwer Niepodległości. 

10:30 Plac Tadeusza Kościuszki

Po zwiedzeniu muzeum proponujemy przejście (ok. 5 minut pieszo) na pobliski Plac T. Kościuszki, czyli centralny punkt miasta.  Oprócz samego placu można podziwiać  tu m.in. odrestaurowaną pofabrykancką kamienicę rodziny Knothe (siedzibę Miejskiego Centrum Kultury) oraz ewangelicki kościółek św. Trójcy, zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku.

Budynek Galerii Arkady od frontu

11:15 Galeria Arkady

Warto również zajrzeć do Galerii Arkady, która powstała w dawnych tomaszowskich jatkach. Spacerem możemy przejść ulicą św. Antoniego podziwiając Sanktuarium św. Antoniego oraz ewangelicki Kościół Zbawiciela. Tuż obok tego kościoła zwiedzić możemy Park Rodego, Pałacyk Ślubów, a na ulicy Polnej schron przeciwatomowy (w celu zwiedzania należy się wcześniej umówić). Wszystkie niezbędne materiały promujące miasto można uzyskać w Informacji Turystycznej przy pl. Kościuszki 29.

Wejście do Groty Nagorzyckiej

12:30 Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej Groty Nagórzyckie.

10 minut samochodem lub ok. 25 minuto rowerem zajmie nam Przejazd do Podziemnej Trasy Turystycznej Groty Nagórzyckie. Na miejscu można zwiedzić dawne wyrobiska piasku kwarcowego. Zwiedzanie odbywa się w czasie 30 minut z przewodnikiem. Wskazane jest   zadbanie o okrycie wierzchnie, ponieważ na trasie panuje stała temperatura powietrza wynosząca ok. 100C. W sezonie  letnim i w tzw. długie weekendy warto wcześniej zarezerwować bilety, ponieważ wejścia na trasę są ograniczone ilościowo i liczebnie.

14:00 Obiad w pobliskiej smażalni ryb lub restauracji w centrum miasta

Następnie proponujemy przerwę na obiad w jednej z lokalnych restauracji w centrum miasta. Latem obiad można zjeść w jednym z letnich ogródków zewnętrznych. 

Rzeka Pilica z lotu ptaka

15:00 Zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy oraz Rezerwatu Niebieskie Źródła

Popołudniową część wycieczki rozpoczynamy od zwiedzania Skansenu Rzeki Pilicy, czyli muzeum na świeżym powietrzu, poświęconego rzece Pilicy. Z centrum miasta dostaniemy się tutaj samochodem w ciągu 5 minut lub rowerem w ciągu 15 minut. W Skansenie Rzeki Pilicy możemy zwiedzać m.in. wystawy poświęcone młynarstwu dorzecza Pilicy, znaczeniu rzeki podczas II wojny światowej czy też historii pobliskiej Spały. Tuż obok Skansenu Rzeki Pilicy znajduje się Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła. Podczas spaceru alejkami rezerwatu możemy podziwiać niezwykłe krasowe wywierzyska, ale również bogatą faunę i florę tego miejsca. 

Budynek lodowiska Arena Lodowa z lotu ptaka

17:00 Arena Lodowa

5 minut samochodem lub 15 minut rowerem zajmie nam droga ze Skansenu Rzeki Pilicy do Areny Lodowej.  To świetne miejsce do aktywnego spędzenia czasu i zapewnienia dzieciom mnóstwa zabawy. W zależności od pory roku pojeździmy tutaj na łyżwach, rolkach lub na gokartach.

Zalew Sulejowski z lotu ptaka

19:00 Wieczorny wyjazd nad Zalew Sulejowski

Wieczorem proponujemy wyjazd nad Zalew Sulejowski do Smardzewic. Przejazd samochodem zajmie nam około 15 minut, natomiast rowerem ok. 30 minut. Polecamy spacer po zrewitalizowanym molo i plaży. Na finał dnia polecamy kolację w jednej z restauracji znajdujących się w Smardzewicach 

3. Warto wiedzieć

Tomaszów Mazowiecki z lotu ptaka
  • Informacja Turystyczna, 
  • Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego: ceny biletów - normalny 10 zł, ulgowy 5 zł 
  • Rezerwat Niebieskie Źródła - wstęp bezpłatny 
  • Skansen Rzeki Pilicy: ceny biletów – normalny 20 zł, ulgowy 15 zł
  • Arena Lodowa: ceny biletów na ślizgawkę od 25 zł
  • Podziemna Trasa Turystyczna Groty Nagórzyckie: ceny biletów - normalny 25 zł, ulgowy 18 zł
  • obiekty hotelowe i gastronomiczne znajdziesz w naszej bazie adresowej

Warto sprawdzić aktualne ceny i dostępność atrakcji przed planowaną wycieczką. Spójrzcie również w nasz kalendarz wydarzeń kulturalnych i sportowych, być może któraś z pozycji Was zainteresuje. Mamy  nadzieję, że nasze propozycję spełnią oczekiwania Waszej rodziny i dostarczą niezapomnianych chwil w Tomaszowie Mazowieckim!

4. Zobacz trasę na mapie

6. Audioprzewodnik

Do pobrania
Opis wycieczki jednodniowej rodzinnej [PDF | 441.42 KB] Pobierz

7. Podziel się swoją opinią o wycieczce

Do tego pola można wysłać nieograniczoną liczbę plików.
Limit 64 MB.
Dozwolone rozszerzenia: gif, jpg, jpeg, png.
CAPTCHA
4 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Obraz
dofinansowania

Projekt pn. "TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim" wsparty przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, finansowany w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
 

www.eeagrants.pl

Obraz
logo