Aktywnie z rodziną - pomysł na weekendową wycieczkę po Tomaszowie i okolicy | Kocham Tomaszów! - oficjalny serwis turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego i okolic

Obraz
dofinansowania

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,

konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Poznaj atrakcje miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki

Aktywnie z rodziną - pomysł na weekendową wycieczkę po Tomaszowie i okolicy

Dla dzieci
Dla rodzin
Rodziny bez dzieci
Rodziny z dziećmi
Seniorzy
Skrócony opis wycieczki

Rodzinny weekend w Tomaszowie Mazowieckim i okolicy na pewno na długo zapadnie w Waszej pamięci! Polecamy m.in. rodzinne spacery przyrodnicze, spotkania z historią, wodne szaleństwa, aktywny wypoczynek w Arenie Lodowej lub w Parku Linowym. Wasze pociechy na pewno nie będą się nudzić!

1. Dla kogo i jak długo?

Zdjęcie przedstawia podświetlone fontanny na pl. Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim w porze nocnej

Wycieczka potrwa od piątkowego popołudnia do niedzieli. Propozycja obejmuje zarówno zwiedzanie historycznych miejsc, aktywności sportowe, ale także relaks. Tomaszów Mazowiecki i gmina Tomaszów Mazowiecki oferuje wiele atrakcji, które mogą  sprawić, że ten weekend będzie niezapomniany dla całej rodziny.

2. Atrakcje

Piątek

Przyjazd do Tomaszowa Mazowieckiego oraz zameldowanie w hotelu/pensjonacie położonym w Tomaszowie lub w gminie Tomaszów Mazowiecki.

18:00 Wieczorny spacer w centrum Tomaszowa lub aktywny wypoczynek w Arenie Lodowej

W piątkowy wieczór polecamy spacer po Placu Tadeusza Kościuszki, połączony ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji. Oprócz samego placu można podziwiać  tu m.in. odrestaurowaną pofabrykancką kamienicę rodziny Knothe (siedzibę Miejskiego Centrum Kultury) oraz ewangelicki kościółek św. Trójcy, zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku.  Warto również zajrzeć do Galerii Arkady, która powstała w dawnych tomaszowskich jatkach. Polecamy również wieczorny spacer po Parku Bulwary nad Wolbórką. Jeśli ktoś woli aktywny wypoczynek polecamy Arenę Lodową. W zależności od pory roku pojeździmy tutaj na łyżwach, rolkach lub na gokartach. 

20:00 Kolacja w lokalnej restauracji

Sobota:

9:00 Śniadanie w hotelu lub restauracji

10:00 Rezerwat Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy

Ten dzień wycieczki rozpoczynamy od zwiedzania Skansenu Rzeki Pilicy, czyli muzeum na świeżym powietrzu, poświęconego rzece Pilicy. W Skansenie Rzeki Pilicy możemy zwiedzać m.in. wystawy dedykowane młynarstwu dorzecza Pilicy, znaczeniu rzeki podczas II wojny światowej czy też historii pobliskiej Spały. Tuż obok Skansenu Rzeki Pilicy znajduje się Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła. Podczas spaceru alejkami rezerwatu możemy podziwiać niezwykłe krasowe wywierzyska, ale również bogatą faunę i florę tego miejsca. 

13:00 Obiad w lokalnej restauracji

14:30 Wycieczka do Grot Nagórzyckich

W drodze z Tomaszowa nad Zalew Sulejowski warto zatrzymać się w Grotach Nagórzyckich. Podziemna Trasa Turystyczna powstała w dawnych wyrobiskach piasku kwarcowego wykorzystywanego do produkcji szkła.

16:00 Zalew Sulejowski i Smardzewice

Następnym punktem programu będzie wycieczka nad Zalew Sulejowski do Smardzewic. Samochodem dojedziemy tam z Grot Nagórzyckich w 10 minut, rowerem w 30 minut. Po dotarciu nad zalew polecamy wypoczynek na zrewitalizowanej plaży, spacer po molo,  dla amatorów aktywnego wypoczynku  proponujemy kajaki, łódki lub skutery wodne, które można wypożyczyć w przystaniach na brzegu zbiornika.

19:30 Kolacja w restauracji nad Zalewem Sulejowskim

Niedziela:

9:00 Śniadanie w restauracji

10:30 Zwiedzanie Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego i centrum Tomaszowa

Drugi dzień zwiedzania rozpoczynamy od zwiedzania  Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, które znajduje się w centrum Tomaszowa Mazowieckiego. To świetne miejsce, by dowiedzieć się więcej o historii Tomaszowa Mazowieckiego. W muzeum znajdziemy m.in. stałe wystawy o tematyce przyrodniczej, etnograficznej i archeologicznej, przygotowane także z myślą o dzieciach. Będąc w okolicach Muzeum warto też zobaczyć Miejski Ratusz z 1927 roku oraz Skwer Niepodległości. Po zwiedzeniu muzeum proponujemy przejście (ok. 5 minut pieszo) na pobliski Plac T. Kościuszki, czyli centralny punkt miasta.  Oprócz samego placu można podziwiać  tu m.in. odrestaurowaną pofabrykancką kamienicę rodziny Knothe (siedzibę Miejskiego Centrum Kultury) oraz ewangelicki kościółek św. Trójcy, zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Warto również zajrzeć do Galerii Arkady, która powstała w dawnych tomaszowskich jatkach. Spacerem możemy przejść ulicą św. Antoniego podziwiając Sanktuarium św. Antoniego oraz ewangelicki Kościół Zbawiciela. Tuż obok tego kościoła zwiedzić możemy Park Rodego, Pałacyk Ślubów, a na ulicy Polnej schron przeciwatomowy (w celu zwiedzania należy się wcześniej umówić). Wszystkie niezbędne materiały promujące miasto można uzyskać w Informacji Turystycznej przy pl. Kościuszki 29.

14:00 Obiad w okolicznej restauracji

Po południu polecamy spacer po Przystani Miejskiej nad Pilicą połączony z aktywnym wypoczynkiem dzieci w pobliskim Parku Linowym nad Pilicą. W sezonie letnim można również z dziećmi odwiedzić basen przy Ośrodku Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. 

18:00 Wyjazd z Tomaszowa w drogę powrotną do domu.

3. Warto wiedzieć

Informacja Turystyczna, pl. Kościuszki 29, tel. 44 710 03 29, e-mail: informacjaturystyczna@mck-tm.pl

  • Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego: ceny biletów - normalny 10 zł, ulgowy 5 zł 
  • Rezerwat Niebieskie Źródła - wstęp bezpłatny 
  • Skansen Rzeki Pilicy: ceny biletów – normalny 20 zł, ulgowy 15 zł
  • Groty Nagórzyckie: ceny biletów – normalny 25 zł ulgowy 18 zł
  • Park Linowy nad Pilicą: ceny od 30 zł w zależności od trudności trasy
  • Arena Lodowa – ceny ślizgawki od 25 zł
  • obiekty hotelowe i gastronomiczne znajdziesz w naszej bazie adresowej

Ta propozycja obejmuje zarówno zwiedzanie historycznych miejsc, aktywności sportowe, ale także relaks. Tomaszów Mazowiecki i gmina Tomaszów Mazowiecki oferuje wiele atrakcji, które mogą  sprawić, że ten dzień będzie niezapomniany dla całej rodziny.

Warto sprawdzić aktualne ceny i dostępność atrakcji przed planowaną wycieczką. Spójrzcie również w nasz kalendarz wydarzeń kulturalnych i sportowych, być może któraś z pozycji Was zainteresuje. Mamy  nadzieję, że nasze propozycję spełnią oczekiwania Waszej rodziny i dostarczą niezapomnianych chwil w Tomaszowie Mazowieckim!
 

4. Zobacz trasę na mapie

6. Audioprzewodnik

Do pobrania
Wycieczka weekendowa rodzinna [PDF | 450.59 KB] Pobierz

7. Podziel się swoją opinią o wycieczce

Do tego pola można wysłać nieograniczoną liczbę plików.
Limit 64 MB.
Dozwolone rozszerzenia: gif, jpg, jpeg, png.
CAPTCHA
1 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Obraz
dofinansowania

Projekt pn. "TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim" wsparty przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, finansowany w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
 

www.eeagrants.pl

Obraz
logo