Zabytkowa kamienica rodziny Knothe | Kocham Tomaszów! - oficjalny serwis turystyczny Tomaszowa Mazowieckiego i okolic

Obraz
dofinansowania

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,

konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Poznaj atrakcje miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki

Zabytkowa kamienica rodziny Knothe

Dla dwojga
Dla dzieci
Dla rodzin
Młodzież
Rodziny bez dzieci
Rodziny z dziećmi
Seniorzy
Single
Kategorie atrakcji
Najciekawsze zabytki
Miejsca, które warto zobaczyć
Adres
pl. Kościuszki 18, Tomaszów Mazowiecki

Zanim stylowa kamienica stała się siedzibą Miejskiego Centrum Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej, była przede wszystkim domem rodziny Knothów, która wywodzi się z Niemiec, a konkretnie z miasta Görlitz (Zgorzelec). Stamtąd właśnie do rodzącego się Tomaszowa ściągał tkaczy hrabia Antoni Ostrowski (od miasta ich pochodzenia mamy ulicę Zgorzelicką). Wśród nich znaleźli się bracia: Fryderyk Tobiasz i Tobiasz Wilhelm Knothe. W latach 20. XIX wieku przy Rynku św. Józefa wybudowali jednopiętrowy murowany dom z  pomieszczeniami warsztatowymi. W miarę rozwoju firmy po roku 1860 warsztaty tkackie przeniesiono do oficyn w głębi podwórza. Dojazd i wejście do magazynów i zakładu prowadziło od strony ul. Tkackiej. Do roku 1896 była to niczym szczególnym nie wyróżniająca się jednopiętrowa kamieniczka z przejezdną sienią zwaną  „bramą ogniową”. W roku 1896 Edmund Knothe postanowił przebudować swój dom. Po przebudowie  budynek uzyskał jeszcze jedną kondygnację,  a elewacja otrzymała charakter secesyjnego pałacyku o bogato zdobionej elewacji i dachu. Pod koniec XIX wieku przedsiębiorstwo rodziny Knothe było jednym z większych zakładów produkcyjnych w mieście. Sukno braci Edmunda i Karola Knothów cieszyło się powodzeniem i w latach 80. XIX wieku zdobyło rozgłos na rynkach nie tylko Królestwa Polskiego, ale i Rosji.  

Po wybuchu wojny w roku 1914, głównie z powodu braku surowca i zamknięcia rynku wschodniego firma zaprzestała produkcji.  Pewnym cieniem na dobrym imieniu przedsiębiorstwa stała się sprawa zatrudniania w nim dzieci w wieku 10 i 12 l., choć w owym czasie była to praktyka powszechna. 

Po wojnie dom oddany był do dyspozycji Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych a następnie Ministerstwa Sprawiedliwości. Następnie mieścił się w nim Sąd Powiatowy. Po remoncie w 2011 roku kamienica była siedzibą oddziału biblioteki dla dzieci i młodzieży. Obecnie znajduje się tu Miejskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna. Unikatowymi elementami wyposażenia wnętrza kamienicy są wyjątkowe piece kaflowe oraz stiuki zdobiące sufity.

Obraz
dofinansowania

Projekt pn. "TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim" wsparty przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, finansowany w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
 

www.eeagrants.pl

Obraz
logo