Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,
konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,
konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
Większa część tego szlaku przebiega przez teren Spalskiego Parku Krajobrazowego. Szlak rozpoczyna się w Tomaszowie Mazowieckim (dworzec PKS/PKP, Skansen Rzeki Pilicy, Rezerwat "Niebieskie Źródła"), a następnie przebiega przez Wąwał, Jeleń, Ciebłowice Duże, Spałę, Królową Wolę, Glinę, Liciążną, Żądłowice (Rezerwat „Żądłowice"), Grotowice i Lubocz.
Szlak ten o długości 268 km przebiega na terenie powiatu tomaszowskiego na długości ok. 33 km. Szlak upamiętnia miejsca uświęcone krwią partyzantów i żołnierzy polskich. Swój początek bierze w Radomsku, a następnie przebiega przez Wygodę, Włynice, Przedbórz, Bąkową Górę, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki (Skansen Rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskie Źródła, willa dr Jana Rodego – USC, kościół ewangelicko - augsburski Zbawiciela, kościół pw. św. Antoniego), Spałę, Poświętne i Drzewicę.
Podkreśla walory przyrodnicze Puszczy Nadpilickiej oraz historię tych terenów. Swój początek bierze w Spale (przy recepcji Funduszu Wczasów Pracowniczych), a następnie przebiega przez Ciebłowice Duże, Jeleń (kompleks bunkrów z czasów II wojny światowej), Wąwał, Smardzewice (Rezerwat Żubrów, Klasztor oo. Franciszkanów) i kończy się w Tomaszowie Mazowieckim (Skansen Rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskie Źródła).
Przebiega na długość 17 km przez tereny powiatu tomaszowskiego. Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków krajobrazowych na terenie centralnej Polski. Swój początek bierze w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie przebiega przez Barkowice, Bronisławów, Swolszewice, Borki, zaporę na rzece Pilicy, Smardzewice, Trestę, Zarzęcin, Sulejów, Taraskę, Szarbsko, Dąbrówkę, Diablą Górę, Wacławów, Skotniki, Faliszew, Taras, Przedbórz, Biały Brzeg, okolice wsi Rączki, a kończy się w miejscowości Krzętów. Szlak ten jest dostępny także dla rowerów.
O długości 30 km, wiedzie ze Smardzewic do Rzeczycy przez miejsca związane z pobytem i polowaniami carów Aleksandra III i Mikołaja II. Na szlaku warto zwiedzić Trasę Turystyczną „Bunkry w Konewce” (niemieckie bunkry kolejowe z czasów II wojny światowej), dawną carską rezydencję w Spale, rezerwaty leśne „Konewka”, „Jeleń” i „Żądłowice” oraz zabytki Rzeczycy.
Przebiega na długości 35,5 km na terenie powiatu tomaszowskiego. Trasa prowadzi dawnymi szlakami pielgrzymkowymi z sanktuarium w Studziannej – Poświętnej przez Fryszerkę, Inowłódz (kościół św. Idziego), Glinę, Królową Wolę, Spałę, Ciebłowice Małe, Wąwał,, aż do Klasztoru O.O. Franciszkanów w Smardzewicach.
Szlak zielony zwany traktem przez Puszczę Pilicką o długości 40 km, wiedzie z Czerniewic do Poświętnego przez unikatowe ostępy dawnej Puszczy Pilickiej, krystaliczne strumienie i stare leśniczówki.
O długości 19,5 km jest dostępny zarówno dla turystów pieszych, jak i rowerowych. Trasa prowadzi ze Smardzewic przez Sługocice i Brzustów do Inowłodza. Jego główne atrakcje to Ośrodek Hodowli Żubrów im. Prezydenta I. Mościckiego w Smardzewicach oraz fragmenty starych borów sosnowych.
Zielony szlak rowerowy o długości od 68,5 do 71 km tworzy pętlę wiodącą wokół Zbiornika Sulejowskiego. Trasa prowadzi przez Leonów, Auto-camping „Kiełbikowa Strzecha", zatokę „Borki", Tomaszów Mazowiecki, Nagórzyce, Groty Nagórzyckie, Skansen Rzeki Pilicy, Rezerwat „Niebieskie Źródła", Utratę, Kolonię Wąwał, Smardzewice, zaporę, Trestę, Twardą, Karolinów, Zarzęcin, Cypel na Piaskach, Opactwo Cystersów w Sulejowie Podklasztorzu, Sulejów, Przygłów, Barkowice, Barkowice Mokre, Lubiaszów, Bronisławów, Leonów, aż do Auto-campingu „Kiełbikowa Strzecha". Wariant z możliwością zwiedzania rezerwatu Gaik wydłuża trasę o ponad 2 km.
Swój początek bierze w Tomaszowie Mazowieckim (dworzec PKP/PKS), a następnie prowadzi przez Luboszewy, Glinnik, Nowy Glinnik, Glinnik II, Spałę, Królową Wolę, Inowłódz. Szlak ma swój koniec w Zakościelu (Ośrodek Fundacji PROeM - Chrześcijańskie Centrum Młodzieżowe)
- niebieski szlak wodny na rzece Pilicy stwarza miłośnikom wody wspaniałe warunki do uprawiania turystyki kajakowej - przez teren ziemi tomaszowskiej przebiega najbardziej malowniczy odcinek rzeki. Większość spływów rozpoczyna się w Tomaszowie Mazowiecki, natomiast prowadzone obecnie inwestycje mają na celu udrożnienie szlaku wodnego od Zalewu Sulejowskiego i tamy w Smardzewicach. Szlak dzieli się na trzy odcinki, z których dwa biegną przez gminę Tomaszów Mazowiecki: Sulejów - Smardzewice (20,7 km) oraz Smardzewice - Spała (18,7 km).
Łódzki Szlak Konny o długości 1817 km jest najdłuższą w Europie trasą przeznaczoną dla miłośników turystyki konnej i aktywnej. Szlak został podzielony na dwie pętle: zewnętrzną składającą się z 49 odcinków o łącznej długości 1461 km oraz wewnętrzną z 12 odcinkami o łącznej długości 356 km. Na trasie szlaku możliwy jest dostęp do ponad 200 ośrodków jeździeckich i ponad 1000 atrakcji turystycznych na terenie woj. łódzkiego. Na obszarze gminy Tomaszów Mazowiecki funkcjonuje jeden ośrodek jazdy konnej w Swolszewicach Małych.
OZNAKOWANE ŚCIEŻKI ROWEROWE O UTWARDZONEJ NAWIERZCHNI
Projekt pn. "TOMASZÓW MAZOWIECKI - ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim" wsparty przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, finansowany w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021